29.05.2012.
Na devetom kilometru starog puta Foča - Miljevina – Sarajevo, u mjestu Pirni Do, nalaze se Pješčane piramide.
Erozijom tla, dugim nizom godina nastajale su kao posljedica agresivne sprege mrazeva, ljetnih vrućina, kiše i jakih vjetrova. Izvajane figure zanimljivih oblika slične su onima u Кoloradu (SAD), Dolomitima (Italija) i Đavoljoj varoši (Srbija). Izbrazdani pješčani stubovi se uzdižu iz svojih širokih temelja i sužavaju prema vrhu te predstavljaju izvanrednu geomorfološku rijetkost na ovim prostorima. Proces erozije traje i danas, tako da one ne nestaju, nego naprotiv, rastu. Piramide predstavljaju pravo remek-djelo prirode.
Po pisanju putopisca i geografa Dragutina Deroka postoji teza da su ove piramide stare preko dvije stotine godina. Naime, prilikom svoje prve posjete piramidama 1936. godine u razgovoru sa mještanima došao je do zaključka da se piramide nalaze tu od “kako pamte za sebe“ i da su saznanja o njima dobili od svojih predaka.
Četiri kilometra od izvora rijeke Janj, a 8,8 kilometara od centra grada Šipova nalaze se Janjske Otoke, najpoznatije i najatraktivnije izletište u Šipovu.
Ovo mjesto je pravo čudo prirode kraškog svijeta koje podsjeća na niz renesansnih parkova, sa bujnim zelenilom, kaskadama, potocima i malim vodopadima.
Lokalitet predstavlja izuzetno atraktivnu prirodnu baštinu, koju je stvorila rijeka Janj. Pored toga, na lokalitetu se nalazi i zanimljiva i djelimično očuvana kulturna baština u obliku mlinica, ugostiteljske ponude, galerije slika i kapaciteta za noćenje.
U Janjskim Otokama možete iznajmiti sobe u seoskim domaćinstvima i dužim boravkom na ovom čarobnom mjestu priuštiti sebi luksuz upoznavanja i uživanja u nesvakidašnjem mjestu.
Autori: mr Božidar Došenović i Nebojša Đumić
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banjaluka