02.06.2014.
Narodna biblioteka Srebrenica započela je sa radom 1959. godine, kada Savjet za prosvjetu i kulturu SO Srebrenica obezbeđuje sredstva za kupovinu nekoliko stotina knjiga. Godine 1961. fond Biblioteke obogaćuje se sa knjigama iz Lječilišta Guber nakon čega započinje ozbiljnije i sistematsko obogaćivanje knjižnog fonda i katalogiziranje. U okviru Narodnog univerziteta „Zvonimir Šubić“ Biblioteka 1967. godine dobija na korištenje prostor od 108 kvadratnih metara, kada se prvi put izdvaja Dječije odjeljenje. Biblioteka je u tom periodu imala i dva isturena odjeljenja, u Skelanima i Podravanju, koja su bila smještena u osnovnim školama.
Dvadeset godina nakon osnivanja, Biblioteka raspolaže sa 16.000 bibliotečkih jedinica i oko 1200 čitalaca. Nažalost, ranije otvorena područna odjeljenja se zatvaraju, a velika nastojanja se ulažu u povezivanje sa bibliotekama koje rade pri školama i radnim organizacijama kako bi se, pored pružanja stručne pomoći doprinijelo popularizaciji knjige. Tadašnje članstvo su uglavnom činili đaci i studenti, što je slučaj i danas.
Izgradnjom nove zgrade Doma kulture na trajno korištenje, Biblioteci je ustupljeno 444 m2 prostora i do 2006. godine bila je u sastavu ove ustanove. Nakon preregistracije, Biblioteka je postala samostalna ustanova sa nazivom „Narodna biblioteka Srebrenica“ u okviru koje se nalazi i Muzejska zbirka arheološko-etnografskog tipa.
U organizaciji Društva bibliotekara Republike Srpske, Narodna biblioteka Srebrenica odnijela je titulu najbolje biblioteke u 2013. godini.
Autori: mr Božidar Došenović i Nebojša Đumić
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banja Luka