27.11.2015.
Sjeverozapadni dio Republike Srpske koji je izrazito bogat drvetom, a takođe i raznim vodotocima bio je pogodan za izgradnju drvenih vodenica. Osim vodenica od drvene građe, gradile su se kuće kao i pomoćni objekti, vjerski objekti i sl. Ovakvi drveni objekti nazivani su brvnarama, jer je osnovni materijal za njihovu gradnju bilo brvno, stablo drveta, oguljene kore i odrezanih grana.
Vodotoci sjeverozapadnog dijela Republike Srpske, bogati su vodom, imaju velike padove od izvorišta pa do svojih ušća bili su prikladni za izgradnju pogona na vodu, koji su se u različitim mehaničkim oblicima koristili za određene radnje umjesto ljudske snage ili snage domaćih životinja.
Ove vodenice su sastavni dio pejzaža i seoske arhitekture. Nalaze se pored potoka, manjih rijeka, gotovo uvijek okružene veoma lijepom bujnom prirodom. U vodenicama se mljelo žito i dobijalo brašno za hljeb, koji je bio glavni proizvod i hrana za narod.
Vodenice se dijele na veće ujmene odnosno poredovničke vodenice, koje opslužuju veću zajednicu i mlinčiće za sopstvenu upotrebu pojedinog domaćinstva. U poredovničkim vodenicama, žito je mljelo nekoliko porodica i svaka je imala svoj red, odnosno vrijeme kad melje i koliko melje, ako se mljelo za druge uzimao se takozvani ušur.
Autor: mr Božidar Došenović
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banjaluka
Stručna saradnja: Muzej Republike Srpske. muzejski savjetnik – etnolog Vladimir Đukanović