21.02.2020.
Ove godine Muzej Semberije i Zavičajni muzej Gradiška obilježavaju značajan jubilej – 50 godina njihovog postojanja.
Muzej Semberije u Bijeljini nastao je iz Muzejske zbirke „Semberija“ osnovane 28. oktobra 1970. godine. Od 1972. godine Muzejska zbirka je započela veliku akciju prikupljanja arheološke, etnološke i istorijske građe u kojoj su tokom naredne decenije, masovno učestvovali i stanovnici Semberije i podmajevičkog kraja. Posebna pažnja posvećena je prikupljanju pokretnih kulturnih dobara i tradicionalnog života i kulture naroda sembersko-podmajevičke oblasti i grada Bijeljine iz vremena prve polovine 20. vijeka. Muzej Semberije je centralna regionalna muzejska institucija Semberije i sadrži tri stalne postavke, arheološku, etnološku i istorijsku, sa preko 10.000 eksponata.
Stalna muzejska postavka „Putevi pobjede” otvorena je 19. septembra 1970. godine, a obnovljena i dopunjena 2015. godine, uzima se kao početak rada muzeja u Gradišci. Odjeljenje za istoriju bavi se arhiviranjem istorijske građe iz perioda austrougarske i kraljevine SHS sa prostora bosanskogradiškog sreza. Pored čestih prezentacija svog istraživanja putem gostujućih izložbi i kataloga, muzej je stalnu arheološku postavku formirao 2016. godine pod nazivom: „Arheološko blago opštine Gradiška – od neolita do kraja srednjeg vijeka”. Najveća sistematska istraživanja muzej je realizovao u Donjoj Dolini, Кulturno – istorijskom kompleksu Manastirište – Кaranovac i Ranovizantijskom gradu Balkis u Bakincima. Trenutno je u muzeju oko 4500 muzejskih predmeta.
Muzeji su se predstavili rimskom bronzanom statuetom, lokalitet Amajlije, IV vijek (Muzej Semberija) i ćirilični natpis, lokalitet Manastirište u Gornjim Кijevcima, 1301. godina.
Autor: Nebojša Đumić
Saradnja: Muzej Semberije i Zavičajni muzej Gradiška
Izdavač: Pošte Srpske a.d. Banja Luka