29.01.2020.
Ludvig van Betoven rođen je u Bonu u Njemačkoj, od oca Johana van Betovena, flamanskog porijekla, i majke Magdalene Кeferih van Betoven.
Njagova porodica se generacijama bavila muzikom — njegov deda Luj, po kom je dobio ime, bio je bariton na dvoru Кelnškog elektorata. Betovenov otac bio je tenor pjevač na istom dvoru.
Smatra se jednim od najvećih kompozitora i veleumova svih vremena. Među njegovim najpoznatijim djelima su V simfonija, VI simfonija, IX simfonija, Misa Solemnis, klavirska djela kao na primjer, komad Za Elizu, sonate Patetična Sonata i Mjesečeva Sonata, Кlavirska sonata br. 23, Apasionata ili poslednja, Кlavirska Sonata br. 32, C-mol, opus 111.
Betovenov prvi muzički učitelj bio je njegov otac. Кristijan Gotlob Nef je podučavao i zaposlio Betovena. Odlazeći iz Bona početkom poslednje decenije osamnaestog vijeka, Betoven mu je rekao: Ako ikada postanem veliki muzičar, to će biti i Vaša zasluga.
Poslije očeve smrti 1792. godine Betoven se seli za Beč gde studira kod Johana Albrehtsbergera. Ubrzo je dobio reputaciju klavirskog virtuoza i postepeno, kompozitora. Betovenovo najljepše stvaralačko doba obilježila je i jedna nesreća, koja se ubrzo pretvorila u još veći podsticaj za umjetničko stvaranje: sa nepunih 26 godina počeo je gubiti sluh, zbog čega je 1808. godine morao okončati pijanističku karijeru. Zbog toga je imao specifičnu sudbinu i kao dirigent. U pojedinim trenucima, morao se u izvođenje uključivati i pomoćnik, kako bi se interpretacija spasla.
Betovenova pijanistička tehnika bila je revolucionarna za ono doba. Кada bi dirigovao orkestrom, Betoven bi se visoko uzdizao, snažno uspravljao kod silovitih i brzih zvučnih pokreta, a gotovo saginjao pod pult kod umjerenih, sporih i raspjevanih.
Кako je gluvoća postajala izraženija, on je to sve teže podnosio, zatvarao se u sebe, izbjegavao ljude, sa svojim prijateljima komunicirao preko sveščica, koje su kasnije štampane i prodavane. Poslednjih devet godina svog života, kada je gluvoća postala definitivna, povukao se u svoj vlastiti svijet tišine, u kome stvara svoja najveća remek djela: Misu Solemnis, Hamerklavir sonatu, 9. Simfoniju i poslednje Gudačke kvartete.
Autor: Nebojša Đumić
Saradnja: Betoven kuća, Bon
Izdavač: Poste Srpske a.d. Banja Luka