11.11.2024.
Svjetska šahovska federacija (FIDE) osnovana je u Parizu 1924. godine. Međunarodni olimpijski komitet (MOК) priznaje FIDE kao vrhovno tijelo koje je odgovorno za širenje i unapređenje šahovske kulture, međunarodnu saradnju, za organizaciju šaha i šahovskih šampionata na globalnom i kontinentalnom nivou.
I prije osnivanja FIDE, šah je vjekovima postojao kao takmičarski sport. Porijeklom iz Indije i okolnih azijskih zemalja, šah je u svojoj preko 2000 godina dugoj istoriji pretrpio niz promjena čija su se pravila ustalila u 15. vijeku. U ranijim vremenima nije bilo opštih šahovskih zakona niti jedinstvenih pravila za međunarodna takmičenja; jedino pravilo je bilo da je šah otmjen sport u kome se od igrača očekivala određena etikecija i ljepota igre.
FIDE donosi šahovska pravila, a najvidljivija njena aktivnost je organizovanje Svjetskog prvenstva u šahu od 1948.godine. Fida takođe organizuje svjetska prvenstva za žene, juniore, seniore i osobe sa invaliditetom. Još jedan vodeći događaj je Šahovska olimpijada, dvogodišnji šahovski turnir koji se organizuje od 1924. godine, na kome se takmiče nacionalni timovi. U naizmjeničnim godinama, Fida organizuje i Svjetsko ekipno prvenstvo, na kome se takmiče najbolji timovi sa prethodne Olimpijade. Ona dodjeljuje međunarodne šahovske titule velemajstora, internacionalnih majstora, FIDE majstora, ženskih velemajstora, ženskih internacionalnih majstora, ženskih FIDE majstora, međunarodnih sudija i druge titule.
Danas je FIDE, sa 161 zemljom članicom, jedna od najdinamičnijih sportskih organizacija na svijetu. Ona spaja žene i muškarce različitih rasa, vjera i političkih uvjerenja u zajedničkom cilju razvoja šaha među milionima šahista širom svijeta. Svrha i cilj FIDE je širenje i razvoj šaha među svim narodima svijeta, kao i podizanje šahovske kulture i znanja na sportskoj, naučnoj, kreativnoj i kulturnoj osnovi.