23.01.2015.
Jedan od najpopularnijih srpskih pisaca, Branko Ćopić, rodio se podno Grmeča, u selu Hašani, 1. januara 1915. godine. Osnovnu školu završio je u rodnom selu, nižu gimnaziju u Bihaću, dok je učiteljsku školu pohađao u Banjoj Luci i Sarajevu, a završio je u Кarlovcu. Godine 1940. diplomirao je na pedagoško-filozofskoj grupi Filozofskog fakulteta u Beogradu. Za vrijeme studiranja povremeno je pisao i objavljivao priče u „Politici“.
Drugi svjetski rat proveo je u partizanskim redovima, gdje je, između ostalog, uspješno radio na organizovanju kulturno-prosvjetnih aktivnosti. Period proveden u partizanima mnogo je uticao na kasniji književni rad Ćopića, jer je na osnovu onoga što je proživio u Drugom svjetskom ratu napisao romane „Prolom“, „Gluvi barut“, „Ne tuguj bronzana stražo“ i „Osma ofanziva“, te pripovjetke „Rosa na bajonetima“, „Surova škola“, „Ljubav i smrt“, „Doživljaji Nikoletine Bursaća“ i „Gorki med“, kao i zbirku pjesama „Ratnikovo proljeće“.
Branko Ćopić se poslije rata nastanio u Beogradu, a od 1951. godine profesionalno se bavio književnošću. Pisao je „narodnim jezikom“, čiji su ljepota, raskoš i lepršavost došli do punog izražaja u većini njegovih djela. Do kraja života objavio je oko 150 naslova, pa se s punim pravom ubraja među najplodnije i najčitanije pisce druge polovine 20. vijeka na tlu bivše Jugoslavije. Ćopić je za mnoge i danas najveći dječji pisac, rođen na prostoru nekada zajedničke nam domovine. Njagovi romani „Orlovi rano lete“, „Slavno vojevanje“, „Bitka u zlatnoj dolini“ i „Magareće godine“, potom zbirke pripovjedaka „Priče partizanke“, „Vratolomne priče“, „Priče ispod zmajevih krila“ i „Doživljaji mačka Toše“, kao i zbirke pjesama „Čarobna šuma“, „Armija, odbrana tvoja“, „Partizanske tužne bajke“, „Djeda Trišin mlin“ i „Nestašni dječaci“ nezaobilazni su dio svih antologija književnosti za djecu.
Manje je poznato da je ovaj plodni pisac bio autor scenarija za ratne filmove „Živjeće ovaj narod“ i „Major Bauk“, te da je napisao pozorišnu komediju „Doživljaji Vuka Bubala“ i komad za djecu „Udarnici“.
Politički progoni, kojima je bio izložen gotovo čitav poslijeratni period, najverovatnije su uticali na Ćopićevu odluku da život okonča skokom sa Brankovog mosta u Beogradu, 26. marta 1984. godine.
Autori: mr Božidar Došenović i Nebojša Đumić
Izdavač: Pošte Srpske a. d. - Banja Luka
Stručna saradnja: Goran Barać, publicista iz Banje Luke