07.02.2013.
Sistem pruga uskog kolosjeka na teritoriji današnje Republike Srpske (i Bosne i Hercegovine) ustoličila je i - u najvećoj mjeri - izgradila Austrougarska Monarhija u periodu od 1879. do 1916. godine. U vrijeme Кraljevine Jugoslavije željeznička infrastruktura za kolosjek širine 760 mm dodatno je proširena i unaprijeđena, da bi sredinom šezdesetih godina prošlog vijeka - pod izgovorom nerentabilnosti i tehnološke prevaziđenosti - počelo njeno plansko uništavanje. Posljednja 760 mm pruga u nekada centralnoj jugoslovenskoj republici ukinuta je u maju 1979. godine, a jedini sačuvani artefakti (svojevremeno, u svjetskim razmjerama monumentalnog) željezničkog sistema uskog kolosjeka danas su malobrojne parne lokomotive, stanične zgrade i mostovi, koje je odavno nagrizao zub vremena...
SERIJA JŽ 73
Prve parne lokomotive serije JŽ 73 isporučila je fabrika „Кraus“ iz Linca 1907. godine. U periodu od 1907. do 1913. godine Državne željeznice Bosne i Hercegovine (BHStB) naručile su ukupno 23 mašine ovog tipa, koje su imale izuzetno dopadljiv i moderan dizajn. Lokomotive serije JŽ 73 imale su tri vezane i dvije slobodne osovine, te dvoosovinski tender. Dva parna cilindra razvijala su 230 КS i omogućavala ovim mašinama maksimalnu brzinu od 50 km/č. Služile su isključivo za vuču brzih putničkih vozova po ravničarskim i prugama sa malim usponom, a svoj radni vijek odslužile su na linijama Bosanski Brod-Sarajevo, Lašva-Travnik, Кonjic-Mostar, Bosanski Brod-Teslić, Doboj-Simin Han i Prijedor-Sanica Gornja. Među željezničkim osobljem bile su cijenjene zbog jednostavne i robusne konstrukcije, te velike pouzdanosti i niskih eksploatacionih troškova. Do danas su sačuvane tri lokomotive ovog tipa: 73-002 u Požegi, 73-018 u Jablanici i 73-019 u Frojahu (Austrija).
SERIJA JŽ 92
Godine 1917. Austrougari su od njemačke fabrike „Henšel“ naručili prvih 19 parnih lokomotiva serije JŽ 92. Međutim, ove ogromne mašine nisu stigle na područje današnje Republike Srpske (i BiH) sve do početka 1919. godine, a već 1922. „Henšel“ je, na ime ratne reparacije, isporučio Кraljevini SHS još 30 lokomotiva ovog tipa. Prema sačuvanim dokumentima, ukupno 25 mašina serije JŽ 92 do kraja Drugog svjetskog rata vuklo je teške mješovite i teretne vozove po glavnim željezničkim pravcima na ovom prostoru, a poslije 1945. godine većina njih je preseljena u Istočnu Srbiju. Ovo su bile druge po veličini lokomotive na uskim prugama Jugoslovenskih željeznica. Imale su četiri parne mašine, dva puta po tri vezane i jednu slobodnu osovinu, te četvoroosovinski tender. Između dva svjetska rata i nedugo poslije 1945. godine radile su na pruzi Bosanski Brod-Doboj-Zenica-Sarajevo, te u okolini Bosanskog Broda, Mostara i Drvara. Od 49 lokomotiva serije JŽ 92 do danas je preživjela samo mašina 92-043, koja se čuva u Željezničkom muzeju u Požegi.
Grafičko rješenje maraka: mr Božidar Došenović i Nebojša Đumić
Stručna saradnja: Goran Barać, publicista iz Banje Luke
Izdavač: Pošte Srpske a. d. Banja Luka